Skip to main content
Home  Contact Us  Member Login  Joseph of Arimathea  EDWARD III  DALRAIDA  Blood Line Jesus  Robert II King of Scotlan  ILFORD  Gherardini Florence  ST VINCENT CARIBBEAN  DANIELS PROPHESY ORDNANCE  MACKENZIE ROSSLYN LINK  AT FORTROSE..  JESUS IMAGE IHS CHRISTOS  ISLE OF SKYE GARAFFAD  NIGG  GOOGLE  Paul's copyright Pyramid  SS PETER BONIFACE  St Regulus at Balblair pa  TITLES ALEXANDER MACKENZI  FEARN  Cup and Column  Wessex  The Book  Dimensions of the Libroru  SCOTLANDSPEOPLE  Scandanavian dreams  lights   
BLOOD LINE JESUS

EGYPT SUCCESSION

EARLY DYNASTIC I DYNASTY 3050-2890

MENES-AHA

DJER

WADJ

DEN UDIMU

ANEDJOB

SEMERKAT

QA`A

SECOND DYNASTY 3890-2686

HETEPSEKHEMWY

RENEB

NINETJER

PERIBSEN

KEASEKHEMWY

OLD KINGDOM- AGE OF THE PYRAMIDS 3RD DYNASTY 2650-2575

SANAKHTE NEBKA 2650-2575

DJOSER-NETJERYKHET 2630-2611

KHABA 2603-2599

HUHI 2599-2575

4TH DYNASTY

SIEFRU 2575-2551

KHUFU (CHEOPS) 2551-2528

DJEDEFRE 2528-2520

KHAFRE (CHEPHREN) 2520-2494

MENKAURE (MYCERINUS) 2490-2472

SHEPSESKAF 2472-2467

5TH DYNASTY 2465-2345

USERKAF 2465-2458

SAHURE 2458-2446

NEFERIRKARE 2477-2467

SHEPSESKANE INI 2426-2419

NEFEREFFRE 2419-2416

NIUSERRE IZI 2453-2422

MENKAUHOR 2422-2414

DJEDKARE IZ & ZI 2388-2356

UNAS 2375-2345

6TH DYNASTY 2345-2184

TETI 2345-2333

PEP I (MERYRE) 2332-2283

MERENNE NEMTYEMZAF 2283-2278

PEPY II (NEFERKARE) 2278-2184

FIRST INTERMEDIATE PERIOD

7TH - 10TH DYNASTIES 2150-1986

7TH - 8TH DYNASTIES

NETRIKARE

MENKARE

NEFERKARE II

NEFERKARE III

DJEDKARE IV

MERENHOR

MENKAMIN

NI KARE

NEFERKARE V

NEFERKAHOR

NEFERKARE VI

NEFERKAMIN II

IBI I

NEFERKAURE

NEFERKAUHOR

NEFERIRKARE II

WADJKARE

SEKHEMKARE

ITI

IMHOTEP

ISU

IYTENU

9TH & 10TH DYNASTIES

NETERKARE

SEVERAL KINGS NAMED KHETI

MERI-HATHOR

MERI KARE

MIDDLE KINGDOM 11TH DYNASTY

ANTEF I

ANTEF II

ANTEF III

MENTUHOTEP II 2055-2004

MENTUHOTEP III (SANKHKARE) 2004-1992

MENTUHOTEP IV (NEBTAWYRE) 1992-1987

12TH DYNASTY

AMENEMHET (SEHETEPIBRE) 1991-1962

SENYSRET I (KHEPERKARE) 1956-1911

AMENEMHET II (NUBKAURE) 1911-1877

SUNURET II (KHAKHEPERRE) 1877-1870

SENUSRET III (KHAKAURE) 1836-1817

AMENEMHET III (NIMAATRE) 1817-1772

AMENEMHET IV (MAAKHERURE) 1772-1763

NEFERUSOBEK (SOBEKKARE) 1763-1759

SECOND INTERMEDIATE PERIOD

13TH - 17TH DYNASTY

WEGOF 17831779

AMENEMHAT-SENBET

SEKHEMRE KHUTAWI

AMENEMHAT V

SEHETEPIBRE I

IUFNI

AMENEMHAT

SEMENKARE

SEHETEPIBRE II

SEWADJKARE

NEDJEMIBRE

SOBEKHOTEP

RENISENEB

HOR I

AMENEMHAT VII

SOBEKHOTEP II

KHENDJER

IMIRA-MESHA

ANTEF IV

SETH

SOBEKHOTEP III

NEFERHOTEP I

SIHATHOR 1685-1685

SOBEKHOTEP 1685-1678

SOBEKHOTEP V 1678-1674

IAIB 1674-1664

AY 1664-1641

INI I

SEWADJTU

INED

HORI

SOBEKHOTEP

DEDUMES

IBi II

HOR III

SENEBMIU

SEKHANRE

SEKHANRE I

MERKHOPERNE

MERIKARE

14TH DYNASTY

NEHESI

KHATIRE

NEBFAURE

SEHABRE

MERIDJEFARE

SEWADJKARE

HERIBRE

SANKHIBRE

KANEFERTEMRE

NEFERIBRE

ANKHKARE

15TH DYNASTY

SALITIS

BNON

APACHAN (KHIAN)

APOPHIS (AUSERREAPEPI)

KHAMUDI

16TH DYNASTY

ANAT-HER

USER-ANAT

SEMGEN

ZAKET

WASA

QAR

PEPI III

BEBANKH

NEBMAATRE

NIKARE II

AANETERIRE

NUBANKHRE

NUBUSERRE

KHAUSERRE

KHAMURE

JACOB-BAAL

YAKBAN

YOAM

AMU

17TH DYNASTY

ANTEF V

RAHOTEP

SOBEKEMZAF

DJEHUTI

MENTUHOTEP

NEBIRAU

NEBIRAU II

SEMENENRE

SUSERENRE

SOBEKEMZAF II

ANTEF VI

ANTEF VII

TAO I (SENAKHTENRE)

TAO II (SEKENERRE)

KAMOSE (WADJKHEPERRE)

18TH DYNASTY

AHMOSE (NEBPEHTYRE) 1539-1514

AMENHOTEP I (DJESERKARE) 1514-1493

THUTMOSE I (AKHEPERKARE) 1493-1481

THTMOSE II (AKHEPERENRE) 1491-1479

HATSHEPSUT (MAATKARE) 1473-1458

THUTMOSE III (MENKHEPERRE) 1504-1450

AMENHOTEP II (AKHEPERURE) 1427-1392

THUTMOSE IV (MENKHEPERURE) 1419-1386

AMENHOTEP III (NEBMAATRE) 1382-1344

AMENHOTEP IV (AKHENATEN) 1350-1334

SMENKHAMUN (NEBKHEPERURE) 1334-1325

AY (KHEPERKHEPERURE) 1325-1321

HOREMTEB (DJESERKHEPERURE 1323-1295

19TH DYNASTY

RAMESES I (MENPEHTYRE) 1295-1294

SETI MENMAATRE 1394-1279

RAMESSES II USERMAATRESETEPENRE) 1279-1213

MERENPTAH (BAENREHOTEPHIRMAAT) 1213-1203

AMENMESSE (MENMIRE) 1203-1200

SETI II (USERKHEPERUESETEPENRE)

SIPTAH (AKHENRESETEPENRE) 1194-1188

TAUSERT (SITREMERITAMUN) 1185-1187

20TH DYNASTY

SETAKHT (USERKHAUREMERYAMUN) 1186-1184

RAMESSES III (USERMAATREMERYAMUN) 1184-1153

RAMESES IV (HEKAMAATRESETEPENAMUN) 1153-1147

RAMESSES V (USERMAATRESEKHEPERENRE) 1147-1143

RAMESSES VI NEBMAATREMERYAMUN) 1143-1136

RAMESSES VII (USERMAATRESETEPERRE) 1136-1129

RAMESSES VIII USERMAATREAKHENAMUN) 1129-1126

RAMESSES IX (NEFERKARESETEPENRE) 1126-1108

RAMESSES X (KHEPERMAATRESETEPENTE) 1108-1099

RAMESSES XI (MENMAATRESETEPENPTAH) 1099-1069

THIRD INTERMEDIATE PERIOD 1070

21ST DYNASTY

SMEDES 1070-1044

AMENEMNISU 1040

AMENOPE 993-984

OSOCHOR 984-978

SIAMUN 978-959

PSUSENNES II 959-945

22TH DYNASTY

SHOSHENQ I 945-924

OSORKON I 924-909

TAKELOT 909-

SKOSHENQ II 883

OSORKON II 883-855

TAKELOT II 860-835

SHOSH III 835-783

PAMI 783-773

SHOSHENQ 773-735

OSORKON IV 735-712

23TH DYNASTY

EDUBASTE I 828-803

OSORKON IV 777-749

PETTJAUWYBAST 740-725

24TH DYNASTY

SHEPSESRE TEFNAKHT I 725-720

WAHKARE BAKENRANEF 720-715

LATE KINGDOM

25TH DYNASTY

PIYE 747-716

SHEBAKA 712-698

SHEBITKU 698-690

TAHARQA 690-664

TANTAMANI 664-657

26TH DYNASTY

PSAMMETICHUS I (PSAM-TIK) 664-610

NEKAU (NECHO) II 610-595

PSAMMETICHUS II 595-589

APRIES 589-570

AMASIS 570-526

`PSAMMETICHUS III 526-525

27TH DYNASTY

CAMBYSES 525-522

DARIUS I 521-486

XERXES I 486-466

ARTAXERXES I 465-424

DARIUS II 424-404

28TH DYNASTY

AMYRTAIOS 404-399

29TH DYNASTY

NEPHERITES I 399-393

PSAMMUTHIS 393

HAKORIS 393-380

NEPHERITES II 380

30TH DYNASTY

NECTANEBO 380-362

TEOS 365-360

NECTANEBO II 360-343

31ST DYNASTY

OCHUS (ARTAXERXESIII) 343-338

ARSES 338-336

DARIUS III (CODOMANNUS) 335-332

GRECO-ROMAN PERIOD

ALEXANDER THE GREAT 332-323

PHILIP ARRHIDAEUS 323-316

ALEXANDER IV 316-304

PTOLEMAIC DYNASTY

PTOLEMY I SOTER 323-285

PTOLEMY II PHILADELPHUS 282-246

PTOLEMY III EUERGETER I 246-222

PTOLEMY IIII PHILOPATOR 222-205

PTOLOMY IV EPIPHANES 205-180

PTOLOMY VI PHILOMETOR 180-164

PTOLEMY VII NEOS PHIILOPATOR 145

PTOLEMY VIII EUERGETES II 170-163

145-111

CLEOPATRA III & PTOLEMY IX SOTER II 116-107

88-80

CLEOPATRA III & PTOLEMY X ALEXANDER I 107-88

CLEOPATRA BERENICE 81-80

PTOLEMY XI ALEXANDER II 80

PTOLEMY XII NEOS DIONYSOS 80-58

55-51

BERENICE IV 58-55

CLEOPATRA VII & PTOLEMY XIII 51-47

CLEOPATRA & PTOLEMY XIV 47-44

CLEOPATRA VII & PTOLEMY XV

CESARION 44-30

SOURCES OF ATLANTEAN HISTORY FROM THE FOURTH CENTURY B.C. DIODORUS SICULUS, A HISTORIAN OF AGYRIUM, IN SICILY, WHO FLOURISHED CONTEMPORANEOUSLY WITH JULIUS CAESAR AND AUGUSTUS.

PRINCESS CLEOPATRA VII

PRINCESS CLEOPATRAVIII

JOSEPHUS CLEOPHAS BEN EMMANUS ALPHEUS OF ARIMATHA

JESUS CHRIST (YEHOSHUA)

JESUS BAR-JOSEPH

JESUS JUSTUS

TABAR

JOSEPH-BAR-JESUS

AMESHAS SPENTAS

THEOPHILUS

NARCISSUS

IPROMORUS

FLAMMULUS

TYTALUS

PAMPHILLUS

MAXIMUS

PATRICIUS QUIRIACUS

IGNIS CYRIACUS MAGNUS

QUINTUS TARUS

MEROVEK

CHILDERIC

CLOVIS

CLOTHAR I

SIGEBERT

CLODOSVINDA

SUINTILA

CHINDASVINTO

FLAVIA GLASUINDA TAVIRA

SONNA

FERNANDO

SUARO FERNANDEZ

SUARO SUAREZ

SUARO SUAREZ

SUARO DIAS (ZURIA)

FORTUN ZURIA

LOPE FORTUNEZ (ORITZ),

NUNO LOPEZ

LOPE NUNEZ

INIGO LOPEZ

LOPE INIGUEZ

DIEGO LOPEZ EL BLANCO

NUNO DIAS

LOPE DIAS

DIEGO LOPEZ EL BUENO, ESTGUIS ZORUNAS DE BISCAY, LORD OF GAVIRA

MANSO ESTEQUEZ

INIGO MANSEZ

LOPE INIQUEZ EL MANU SINSTRE

GERALD LOPEZ DE SINSTRE

OTHER (OSORIO) FITZOTHER

WALTER FITZOTHER WINDSOR

GERALD FITZWALTER DE WINDSOR

MAURICE FITZGERALD DE WINDSOR

GERALD FITZ-MAURICE

MAURICE FITZGERALD DE WINDSOR

THOMAS FITZGERALD

JOHN FITZGERALD

MAURICE FITZTHOMAS

JOHN FITZTHOMAS (CHIEF OF THE GERALDINES)

COLIN COILIMIM HYHERNUM, CAILEAN ,CALLAN, COLINUM, CALINUS HIBERNUS, COLINE GERALD, COLINO HYBERNO, COLIN FITZGERALD OF KINTAIL BORN 1200 DIED EILEAN DONAN CASTLEW SCOTLAND

KENNETH, COINNEACH MACOLIN OF KINTAIL II BORN 1250 DIED IONA MONASTERY, IONA ARGYLL, SCOTLAND

MURDOCH MACKENNETH OF KINTAIL

KENNETH MACKENZIE BORN 1338

KENNETHMACKENZIE OF KINTAIL III, NA SROINE, BORN PERTH, SCOTLAND

MURDOCH MACKENZIE OF KINTAIL V, NA HAUGH, BORN 1340 DIED 1375

MURDOCH MACKENZIE OF KINTAIL IIIIX, NA DROCHAID BORN 1370 DIED 1416

ALEXANDER MACKENZIE OF KINTAIL IIIX IONRAIC

BORN 1413 LOCHBROOM DIED 1488 KINELLAN

KENNETH MACKENZIE OF KINTAIL IIX, A BHLAIR, BORN 1454 DIED 1492 KINELLAN

JOHN MACKENZIE OF KINTAIL IX, BORN 1481 DIED 1561, INVERCHONAN HOUSE

KENNETH MACKENZIE OF KINTAIL X, NA CUIRC, BORN 1543 DIED BEAULY, INVERNESS

COLIN MACKENZIE OF KINTAIL XI CAM, BORN 1556 KINTAIL DIED 1594 REDCASTLE, ROSS

RODERICK MACKENZIE OF TARBAT BORN 1577 DIED KINTAIL, ROSS

JOHN MACKENZIE OF TARBAT, BORN 1608, INVERTEEL, FIFE DIED 1654

ALEXANDER MACKENZIE OF ARDLOCH I, BORN 1642 KINGHORN, FIFE

JOHN MACKENZIE OF ARDLOCH II BORN 1664, DIED 1726

ALEXANDER MACKENZIE OF ARDLOCH III, MARRIED 1732, DIED 1772

ROBERT MACKENZIE OF ARDLOCH V, BORN 1743, DIED 1809 MILNMOUNT

ALEXANDER MACKENZIE OF TARBAT DIED 1839 CALCUTTA INDIA

NORMANNICHOLSON

JANETMCLEAN

KATHERINE SUTHERLAND

CATHARINE NICHOLSON

DONALD MCKENZIE BORN 1815 KILLIMUIR, ISLE OF SKYE

MARY MCKENZIE BORN 1849 KINGLASSIE FIFE

ANDREW FOSTER BORN 1868 KIRKCALDY

THOMAS HENDERSON FOSTER BORN 1903 KIRKCALDY

JANE SHEILA FOSTER BORN 1934 KIRKCALDY

PAUL KAY

ALAN THOMAS KAY DIED 2002

ERIC JOHN KAY BORN 1966

BARRY JOHN KAY

Č